Close

Kam na výlet

Na Jizerku

 • Délka trasy: 28,2 km
 • Výškové převýšení: 530 m

Popis trasy: 
Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek – u benzinové pumpy. Po hlavní silnici asi 150 m výše a vlevo přes most – řeka Milnice. Po vedlejší silnici pak dále téměř v protisměru, nejprve skoro po rovině a později mírným, ale delším stoupáním až na Mýtiny. Od hlavní silnice jdeme stále po červené turistické značce. Můžeme však využít též místní autobusové dopravy a naší trasu začínat až na Mýtinách. Na Mýtinách za parkovištěm a garážemi u lesa odbočujeme z červené vpravo a po krátkém stoupání ihned za závorou pokračujeme vlevo- můžeme však i nadále po červené – tedy vlevo.. Po příchodu na rovinu v Kořenově, Údolí Naděje – /zde můžeme cestou před chatami vpravo na vlastní prohlídku tohoto údolí. Je zde též řada možností koupání – od žel. mostu se pak ale vracíme k chatám/ a dále vpravo na starý most přes řeku Jizeru.

U rozcestníku dále vpravo a stále po červené, nyní již bez odbočení, až na parkoviště pod Bukovcem. Celý tento úsek naší cesty vede téměř po vrstevnici až k závěru nás čeká větší stoupání po úbočí hory Bukovec.Zdatnější turisté si mohou dopřát výlet na samý vrchol hory Bukovec. Pokračujeme přes silnici a cestou u zimního kiosku přímo po tak zvané Jizerské lyžařské magistrále. Na vrcholu mírného stoupání, na rozcestí U bunkru odbočujeme po žluté vpravo. Mírným klesáním pak až do vlastní osady Jizerka k restauraci a pensionu Sklárna.

Naše cesta pak pokračuje vpravo kolem hotelu Panský dům a restaurace Pyramida na parkoviště pod Bukovcem. Zde pak po místní silnici přes Václavíkovu Studánku na Horní Polubný. Zde u první chalupy- Perlička – vlevo po žluté. Klesáním pak až na místní silnici a zde opět vlevo až k budově vlakového nádraží v Kořenově.
Varianta trasy: Pokračovat dále do Harrachova můžeme vlakem – s průjezdem jednoho tunelu a s přejezdem nám již známého železničního mostu.
 Hlavní trasa pokračuje po silnici níže a vlevo do Údolí Naděje na nám již známé rozcestí. Dále již stejnou cestou na Mýtiny a dále po místní silnici na začátek naší trasy.

 

Na Harrachovu louku

 • Délka trasy: 23,5 km

 • Výškové převýšení: 700 m

Popis trasy: 
Začátek trasy je opět v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek – u benzinové pumpy. Po vedlejší silnici asi 150m výše a pod obchodem na sídlišti vpravo. Od lesnické školy dále jdeme již po modré značce přes celé Annenské údolí až k sedačkové lanovce ve středu města. Sedačkovou lanovkou pokračujeme pak na vrchol Čertovy hory. Z jiných míst ve městě si samozřejmě upravíme začátek trasy. Po modré pak pokračujeme skoro po vrstevnici kolem Janovy skály , leží asi 200 m od naší cesty vpravo, přes Studenov až na rozcestí na Ručičkách.

Odtud pak pokračujeme delším stoupáním po zelené Krakonošovou cestou až na Dvoračky – máme zde další možnost občerstvení a odpočinku před dalším stoupáním. Z Dvoraček po červené delším stoupáním k rozcestí Růženčina zahrádka. Odtud dále tak zvanou Českou cestou po zelené – po pravé straně naší cesty je Harrachova louka. Dále jdeme na rozcestí U čtyř pánů, které leží téměř na rovině a máme odtud za pěkného počasí překrásné výhledy po okolí a to do české i polské části Krkonoš. Z rozcestí pak pokračujeme po modré turistické značce, nejprve téměř po vrstevnici a později delším klesáním, až na rozcestí Krakonošova snídaně u Mumlavského potoka. Odtud již po asfaltové cestě stálým klesáním po modré značce až pod Mumlavskou boudu u Mumlavského vodopádu.
 Dále můžeme po modré přímo do Harrachova nebo cestou vpravo po žluté a ke konci po červené na Nový Svět v Harrachově – tedy na začátek našeho výletu.


Na Štěpánku

 • Délka trasy: 21,8 km

 • Výškové převýšení:

Popis trasy: 
Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek – u benzinové pumpy. Po hlavní silnici asi 150 m výše a vlevo přes most – řeka Milnice. Po vedlejší silnici pak dále téměř v protisměru, nejprve skoro po rovině a později mírným, ale delším stoupáním až na Mýtiny. Od hlavní silnice jdeme stále po červené turistické značce. Můžeme však využít též místní autobusové dopravy a naší trasu začínat až na Mýtinách. Na Mýtinách první odbočkou vlevo po zelené a kolem Buštěhradské chaty dále klesáním až na státní silnici níže. Zde vlevo a vzápětí vpravo stále po zelené – nyní již po úzké místní silnice – po mostě řeku Jizeru.

Na silnici křižovatce pak vpravo asi 200 m a naproti vchodu do továrny u silnice odbočujeme vlevo. Dlouhým stoupáním lesem pak až k Turnovské chatě téměř na vrcholu. Naproti chatě pak lesní cestou mírným stoupáním k vlastní rozhledně Štěpánka na vrchu Hvězda.

Po prohlídce okolí z překrásné rozhledny pak stejnou cestou zpět k Turnovské chatě a cestou pod chatou vlevo – ne dolů. Za závorou rovně a později mírným stoupáním vpravo. V zatáčce výše pak z této pěkné cesty rovně do lesa a lesní cestou asi po 150 m přes les vpravo k Bílé skále – není značeno ale rozhodně stojí za zhlédnutí, je to zajímavý přírodní útvar. Od Bílé skály pak zpět na tuto lesní cestu a přímo dále přes les klesáním úzkou pěšinou až na širokou pěknou cestu vpravo se žlutou značkou níže. Po cestě dále vlevo až na rozcestí na Perlíčku – je zde též známá hospoda. Zde odbočujeme vlevo po zelené až na rozcestí Na Bosně dále. Po místní úzké silnici pak klesáním až do středu obce Paseky nad Jizerou.

Dále pokračujeme po zelené, před kostelem, prudkým klesáním až na cestu níže, která tuto kříží. Je to tak zvaná Planýrka a je značena modře. Vlevo po ní pak téměř po vrstevnici, z větší částí v lese, ke starému mostu na Mýtě. Zde pokračujeme buď po silnici na začátek naší trasy, tedy na křižovatce výše vpravo, nebo na rozcestí u starého mostu přímo dále po modré až k zelené značce výše. Dále již známou cestou přes Mýtiny, tedy stoupáním a pak zase klesáním, na začátek naší trasy v Harrachově.


Na Orle

 • Délka trasy: 10 km

 • Výškové převýšení: 70m

Popis cesty autem: 
Z Harrachova jedeme pohlavní silnici směrem na hraniční přechod Harrachov – Jakuszyce.  Za budovami bývalého  hraničního přechodu s celnicí pokračujeme po silnici dále asi1300 m. Vlevo u silnice najdeme snadno místa na zaparkování.
Popiscesty pěšky: 
Na spodní straně parkoviště začínáme trasu poasfaltové lesní cestě přes koleje a dle značení bez možnosti odbočení skoro povrstevnici až na rozcestí Dzial Izerski. Po odpočinku naše cesta pokračuje opětpo asfaltové lesní cestě – nyní již mírně z kopce – po zelené turistické značceaž na známé a vyhledávané rozcestí s restaurací Orle. Po náležitém odpočinku aprohlídce okolí u nynější restaurace a bývalé sklářské hutě v těchto místechnaše hlavní trasa pokračuje stejnou cestou zpět na parkoviště v Jakuszycích.


Trasy vhodné pro kočárky

 • Harrachov – Mumlavský vodopád

 • Rýžoviště – Ručičky

 • Z Čertovy hory po Janově cestě

 • Kořenov – rozhledna Štěpánka

 • Harrachovská naučná stezka – Anenské údolí

 • Sklarska poreba – malebné městečko nedaleko hranic s Polskem